| BRAND | OMEGA |
|---|---|
| COLLECTION | Seamaster Diver 300M |
| MODEL | 210.32.42.20.01.002 |
| GENDER | Unisex |
| MOVEMENT | 3A quality Japanese movement 5A quality CAL. 8806 RL Factory 6A super clone 1:1 CAL. 8806 by Clean Factory Click here to see the Quality Difference Schema |
| CASE SIZE | 42 mm |
| COLOR | This 42 mm Seamaster Diver 300M, released in support of Nekton, has a polished-brushed stainless steel case and laser ablated black ceramic [ZrO2] dial, matt finished with polished waves in positive relief. The uni-directional rotating bezel is in grade 5 titanium and features a laser ablated diving scale. |
| DIAL TYPE | Analog |
| waterproof | 30 bar (300 metres / 1000 feet) |
| Bracelet | The caseback, embossed with the Nekton submarine medallion, is oriented with OMEGA’s innovative NAIAD LOCK. An integrated black rubber strap with polished-brushed buckle beautifully complements the black ceramic dial. |
| Box | Include Box & Papers |
Omega, Seamaster Diver
OMEGA Seamaster Diver 300M Steel and Black dial Black Rubber strap Ref. 210.32.42.20.01.002
Price range: $289.00 through $850.00
| Quality | 1:1 super clone, AAA – 3A, AAAAA – 5A |
|---|





Reviews
There are no reviews yet.